Son zamanlar internetdə fırıldaqçılar aktivləşib. Elə hallar olur ki, zərərçəkən fırıldaqçılardan xəbərdar olsa da, ayıq-sayıq olmadan onlara öz şəxsi məlumatlarını deyir və adına kredit götürülür.
Milli.Az lent.az-a istinadla xəbər verir ki, ekspertlər bunun həlli üçün zərərçəkənlərə kömək ola biləcək tövsiyələr veriblər.
1. Əvvəlcə polisə ifadə yazın. Orada baş verənləri mümkün qədər ətraflı təsvir edin və sizə verilən kredit haqqında bildiyiniz bütün məlumatları əlavə edin.
2. Kreditin fırıldaqçılıq yolu ilə sizin adınıza verildiyi barədə bəyanatla bank və ya mikromaliyyə təşkilatı ilə əlaqə saxlayın. Ərizə polis arayışı və iştirak etməməyinizi təsdiq edə biləcək digər sənədlərlə müşayiət olunmalıdır. İddia ərizəsi buraxın və kreditin verilməsini təsdiq edən sənədlərin bütün təsdiq edilmiş surətlərini tələb edin.
Əgər maliyyə qurumu sizin iddianızla razılaşmırsa və sizin adınıza borcunuzu silmirsə, o zaman "Kredit müqaviləsinin etibarsız hesab edilməsi haqqında" məhkəməyə iddia qaldırın.
Sizin tərəfinizdən dərhal və hüquqi cəhətdən düzgün hərəkətlər mövcud vəziyyəti həll etməyə kömək edəcək.