Prezident Serj Sarqsyanın Astana fiaskosunun yaratdığı əks-səda hələ də davam edir.
Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin Sarqsyana müəyyən xatırlatma və xəbərdarlıqlar etməsi erməni liderinin ağzına su alıb oturması ilə nəticələnmişdi. Və təbii olaraq onun bu reaksiyası Ermənistan və onun hüdudlarından kənarda rezonansa səbəb olmuşdu. Diasporaçılar yekdilliklə prezidentə məktub yazmağı qərara alaraq onun qarşısına şərtlər qoymuşdular. Eyni zamanda, məktubda ürək sözlərini yazmaqdan da çəkinməmişdilər. Amerika və Kanada ermənilərinin təşəbbüsçü rolunda çıxış etdikləri bu aksiya İspaniyadan başlayaraq Avropaya da keçid edib.
Milli.Az bildirir ki, aksiyanın sərhədini genişləndirən diasporaçılar bu dəfə Fransada yaşayan erməniləri bu aksiyaya qoşulmağa səsləyiblər. Onlar Change.Org portalında "Prezident Serj Sarqsyan, xalqı təmsil et" başlığı ilə fransız və erməni dillərində petisiya hazırlayaraq onu Fransadakı ermənilər üçün açıq elan ediblər. Bu yolla diasporaçılar Avropadakı erməniləri də Sarqsyan rejiminə qarşı mübarizəyə daha fəal cəlb etmək niyyətindədirlər.