Prezident Serj Sarqsyanın Astana fiaskosunun yaratdığı əks-səda hələ də davam edir.
Milli.Az bildirir ki, Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayevin Sarqsyana müəyyən xatırlatma və xəbərdarlıqlar etməsi erməni liderinin ağzına su alıb oturması ilə nəticələnmişdi. Və təbii olaraq onun bu reaksiyası Ermənistan və onun hüdudlarından kənarda böyük rezonans yaratmışdı. Diasporaçılar yekdilliklə prezidentə məktub yazmağı qərara alaraq onun qarşısına şərtlər qoymuşdular. Eyni zamanda, məktubda ürək sözlərini yazmaqdan da çəkinməmişdilər. Amerika və Kanada ermənilərinin təşəbbüsçü rolunda çıxış etdiyi bu aksiya Avropaya da keçid etmək üzrədir.
Belə ki, Policy Forum Armenia adlı diaspora təşkilatı İspaniyada yaşayan erməniləri bu aksiyaya qoşulmağa səsləyib. Qurum "Prezident Serj Sarqsyan, xalqı təmsil et" başlığı ilə ispan və erməni dillərində petisiya hazırlayaraq onu İspaniyadakı ermənilər üçün açıq elan edib. Bu yolla diasporaçılar Avropadakı erməniləri də Sarqsyan rejiminə qarşı mübarizəyə daha fəal cəlb etmək niyyətindədirlər.