Bu gün futbol üzrə UEFA Çempionlar Liqasının birinci və ikinci təsnifat mərhələsinin püşkü atılıb. Azerisport.az xəbər verir ki, bu turnirdə Azərbaycanı təmsil edəcək "Qarabağ"ın da rəqibi artıq bəllidi.
Birinci təsnifat mərhələsində 6 komanda iştirak edəcək. İlk mərhələnin üç ən güclüsü növbəti mərhələyə vəsiqə qazanacaq.
Azərbaycan çempionu isə mübarizəyə ikinci təsnifat mərhələsindən başlayacaq. UEFA-nın reytinq cədvəlində 7,575 bala malik Ağdam klubu startda Malta təmsilçisi "Valletta" ilə qarşılaşacaq. Qurban Qurbanovun komandası ilk oyununu səfərdə, cavab görüşünü isə Bakıda keçirəcək.
ÇL-in birinci və ikinci təsnifat mərhələsinin bütün cütlükləri aşağıdakı kimidi:
Birinci təsnifat mərhələsi
Santa-Koloma (Andorra) - Banants (Ermənistan)
Linkoln Red İmps (Cəbəllütariq) - Torshavn (Farer adaları)
La Fiorita (San Marino) - Levadiya (Estoniya)
İkinci təsnifat mərhələsi
BATE (Belarus) - Skenderbeu (Albaniya)
Dinamo (Tiflis, Gürcüstan) - Aktobe (Qazaxıstan)
Jrinski (Bosniya və Herseqovina) - Maribor (Sloveniya)
Şerif (Moldova) - Sutyeska (Monteneqro)
Sparta (Çexiya) - La Fiorita (San Marino)/Levadiya (Estoniya)
Malmö (İsveç) - Ventspils (Latviya)
Slovan (Slovakiya) - Nyu-Seynts (Uels)
Seltik (Şotlandiya) - Reykyavik (İslandiya)
Kliftonvill (Şimali İrlandiya) - Debretsen (Macarıstan)
Partizan (Serbiya) - Linkoln Red İmps (Cəbəllütariq)/Torshavn (Farer adaları)
Legiya (Polşa) - Sent-Patrik Atletik (İrlandiya)
Makkabi (Təl-Əviv, İsrail) - Santa-Koloma (Andorra)/Banants (Ermənistan)
Rabotniçki (Makedoniya) - HJK (Finlandiya)
Dinamo (Xorvatiya) - Jalgiris (Litva)
Ludoqorets (Bolqarıstan) - Düdelanj (Lüksemburq)
Valletta (Malta) - Qarabağ (Azərbaycan)
Stromsqodset (Norveç) - Styaua (Rumıniya)
Qeyd edək ki, ilk təsnifat mərhələsinin oyunları iyulun 1-2-də, cavab görüşləri 8-9 iyulda keçiriləcək. "Qarabağ"ın da qatılacağı ikinci təsnifat mərhələsinin görüşləri isə 15-16 və 22-23 iyul tarixlərində baş tutacaq.
15:20
Milli.Az bildirir ki, Çempionlar Liqasında "Qarabağ"ın rəqibi Maltanın "Valetta" klubu oldu.
Bu gün Çempionlar Liqasının 2014/15 mövsümünün ilk 2 təsnifat mərhələsinin püşkü atıldı. Milli.Az apasport.az-a istinadən xəbər verir ki, İsveçrənin Nyon şəhərində baş tutacaq tədbirdə Avropanın 37 ölkəsinin çempionlarının rəqibləri müəyyənləşdi.
Bakı vaxtı ilə saat 15:00-da başlayan tədbirdə Azərbaycanın ən yaxşısı "Qarabağ" da öz rəqibinin adını bildi. Topaz Premyer Liqasının son qalibi II təsnifat mərhələsindən mübarizəyə qatılacaq.
Ən aşağı reytinqli 6 komanda isə ilkin təsnifat mərhələsindən mübarizəyə qoşulacaq. Bu mərhələnin 3 qalibi isə 31 kluba qatılacaq. II təsnifat mərhələsinin püşkü zamanı 31 klub və 3 cütlük iştirak etdi. Bu cütlüklərin hamısı səpələnməmişlər səbətində yer aldı. "Qarabağ" isə yüksək reytinqli komandaların qərarlaşdığı səpələnmişlər sırasındadır.
I təsnifat mərhələsi
Səpələnmişlər: "Torshavn" (Farer adaları), "Levadiya" (Estoniya), "Santa Koloma" (Andorra)
Səpələnməmişlər: "Linkoln" (Cəbəllütariq), "Banants" (Ermənistan), "La Fiorita" (San-Marino)
II təsnifat mərhələsi
Səpələnmişlər: "Styaua" (Rumıniya), "Seltik" (Şotlandiya), BATE (Belarus), "Sparta" (Çexiya), "Dinamo" (Xorvatiya), "Ludoqorets" (Bolqarıstan), "Makkabi" (Təl-Əviv, İsrail)
"Şerif" (Moldova), "Slovan" (Slovakiya), "Aktobe" (Qazaxıstan), "Ventspils" (Latviya), "QARABAĞ" (AZƏRBAYCAN), HİK (Finlandiya), "Legiya" (Polşa), "Srvena Zvezda" (Serbiya), "Debretsen" (Macarıstan), "Maribor" (Slovaniya)
Səpələnməmişlər: "Dinamo" (Gürcüstan), "Malmö" (İsveç), "Stromsqodset" (Norveç), "Reykyavik" (İslandiya), "Sent Patriks" (İrlandiya), TNS (Uels), "Skenderbeu" (Albaniya), "Zrinski" (Bosniya və Herseqovina), "Valletta" (Malta), "Rabotniçki" (Makedoniya), "Jalgiris" (Litva), "Kliftonvill" (Şimali İrlandiya), "Düdelanj" (Lüksemburq), "Sutyeska" (Monteneqro)
1. "Santa Koloma" (Andorra) - "Banants" (Ermənistan)
2. "Linkoln" (Cəbəllütariq) - "Torshavn" (Farer adaları)
3. "La Fiorita" (San-Marino) - "Levadiya" (Estoniya)
"Zrinski" (Bosniya və Herseqovina) - "Maribor" (Slovaniya)
"Şerif" (Moldova) - "Sutyeska" (Monteneqro)
BATE (Belarus) - "Skenderbeu" (Albaniya)
"Dinamo" (Gürcüstan) - "Aktobe" (Qazaxıstan)