Bəşəriyyət Sibirin əbədi donmuş ərazilərində aşkar edilmiş viruslar səbəbindən yeni pandemiya təhlükəsi ilə üzləşə bilər.
Milli.Az oxu.az-a istinadən bildirir ki, alimlərin fikrincə, qədim Sibir viruslarının qlobal istiləşmə səbəbindən yayıla və naməlum xəstəliklərin yayılmasına səbəb ola bilməsi riski var. Bu zombi virusları adlandırılan "Mafusail" mikroblarının ştammları tədqiqatçılar tərəfindən artıq müəyyən edilib.
Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, növbəti pandemiyanın səbəbi yeni viruslar deyil, uzaq keçmişdən gələn viruslar ola bilər. Bununla əlaqədar olaraq, bioloqlar qədim mikroorqanizmlərin yaratdığı xəstəlik hallarını müəyyən edəcək Arktika monitorinq şəbəkəsinin yaradılmasını planlaşdırmağa başlayıblar. Xidmət yoluxmuş şəxslərə karantin və ixtisaslı tibbi yardım göstərəcək, həmçinin yoluxma zonasında insanların hərəkətinə nəzarət edəcək.
"Hazırda pandemiya təhlükəsinin təhlili cənub bölgələrində yarana və sonra şimala yayıla biləcək xəstəliklərə yönəlib. Bununla belə, Uzaq Şimalda cənuba yayıla biləcək epidemiya ehtimalına az diqqət yetirilmişdir, məncə, bu, diqqətsizlikdir. Orada insanları yoluxdura və yeni epidemiyaya səbəb ola biləcək təhlükəli viruslar var", - deyə Marsel Universitetinin genetiki Jan-Mişel Klaveri bildirib.