Avropa İttifaqı xəbərdarlıq edir: ən azı 72 saat ərzində yaşamaq üçün qida ehtiyatı saxlamaq lazımdır.
Lent.az xarici mediaya istinadla bildirir ki, Fransa öz vətəndaşlarına fövqəladə hallara və böhran vəziyyətlərinə hazırlaşmaq üçün xüsusi broşür buraxmağa hazırlaşır. Buraya nüvə fəlakətləri, təbii fəlakətlər, terror hücumları və ya qitədəki silahlı hücumlar kimi təhdidlər daxildir.
Ötən çərşənbə günü dərc edilən məlumata görə, Fransa vətəndaşlara müxtəlif fəlakətlərə və təhlükələrə necə hazırlaşmaq barədə təlimatlar olan broşürlər paylamağı planlaşdırır. Yaydan əvvəl ölkə daxilində evlərə paylanacaq broşür vətəndaşların dözümlülüyünü artırmağa və müxtəlif ssenarilərə hazır olmağa kömək edəcək.
Broşürlərdə qeyd olunan təhlükələrə təbii fəlakətlər, terror hücumları, texnologiyanın pozulması və müharibə daxildir. O, həmçinin elektrik enerjisinin kəsilməsi, zəlzələ və ya nüvə insidentləri kimi müxtəlif fövqəladə vəziyyətlərə necə hazırlaşmaq barədə təlimat verəcək. Broşürlərdəki məsləhətlərdən biri əsas sağ qalma dəsti almaqdır. Buraya 6 litr su, 12 qutu konserv, batareya və elektrik kəsilməsi zamanı istifadə üçün fənər daxil edilməlidir. Vətəndaşlardan böhran zamanı tibbi vəziyyətlər üçün hazırlanacaq əsas dərmanlar, sarğılar və şoran məhlulları alması da xahiş olunacaq.
Eyni zamanda, Avropa Komissiyası İttifaqa üzv dövlətlərə fövqəladə hallara hazırlaşmağı tövsiyə edib və vətəndaşları ən azı 72 saat sağ qalma ləvazimatlarını saxlamağa çağırıb. Bu o deməkdir ki, hər bir ailə ən azı üç gün böhran şəraitində yaşamağa hazır olmalıdır.
Tövsiyələrə qida, su, batareyalar, portativ radio, dərman vasitələri və nağd pul daxildir, lakin bunlarla məhdudlaşmır. Strategiya Avropa İttifaqının kiberhücumlar, təbii fəlakətlər və müharibə kimi gələcək böhranlara qarşı durmaq üçün hazırladığı daha geniş proqramın bir hissəsidir.
Fransa hökumətinin dərc etmək üzrə olduğu təlimat Finlandiya və İsveçdən nümunə götürür. Artıq bu ölkələr vətəndaşlara hərbi hücumlara hazırlaşmaq üçün təlimatların yer aldığı broşürlər buraxıblar. Bu addımlar Avropanın qitədə mümkün hərbi münaqişə ilə bağlı narahatlığını vurğulayır.
Şərqi Ukraynada təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlar Avropada artan narahatlığa səbəb olur. ABŞ prezidenti Donald Tramp Ukrayna və ya Avropa İttifaqı üçün deyil, Rusiya üçün əlverişli görünən şərtlərlə Ukraynada müharibəni dayandırmağa çağırsa da, Rusiyanın mümkün təcavüzü ilə bağlı narahatlıqlar artır. Xüsusən də NATO ölkələrində qarşılıqlı müdafiə sazişinin 5-ci maddəsində nəzərdə tutulduğu kimi, Trampın hücum zamanı onlara dəstək olub-olmayacağı bəlli deyil.
Buna görə də, bir çox Avropa ölkələri illərlə aparılan ixtisarlardan sonra müdafiə xərclərini qətiyyətlə artırır. Artıq bir sıra ölkələr icbari hərbi xidmət və səfərbərliyin genişləndirilməsi barədə qərar qəbul ediblər. Eyni zamanda, silah tədarükünün diversifikasiyası və ABŞ-dan asılılığın azaldılması istiqamətində işlər aparılır.