1 aprel ənənəvi olaraq Aldadanlar Günü kimi qeyd olunur. Müasir zarafatçıllar adətən "arxanda ağ ləkə var" və ya "bağsız ayaqqabı" tipli sadə zarafatlarla kifayətlənsələr də, tarixdə əslində daha miqyaslı 1 aprel zarafatları da olub.
Milli.Az tarixin ən maraqlı 1 Aprel zarafatlarını təqdim edir.
1956-cı ildə avstraliyalı Barri Larkin Olimpiya oyunlarının iştirakçılarını aldadaraq özünü məşəl daşıyan kimi göstərib. O, Sidneyin merinə məşəl adı ilə içində yanan parça olan konserv bankası bərkidilmiş stul ayağını təqdim edib.
1957-ci ildə "BBC" telekanalı İsveçrəyə həsr olunmuş reportajında "spagetti məhsulunun rekord səviyyədə olduğu"nu bildirib və tamaşaçıları makaron ağaclarının mövcud olduğuna inandırıb.
1980-ci ildə britaniyalılara, məşhur Big Ben saatının elektron versiya ilə əvəz olunacağı və bununla da "zamanla ayaqlaşacaqları" bildirilib.
İdmanla bağlı zarafatlar da tarixə düşüb. 1988-ci ildə "İzvestiya" qəzeti Dieqo Maradonanın Moskva "Spartak" klubuna altı milyon dollara transfer olunacağını yazıb. Bu zarafat SSRİ-dən belə bir yumorun gələcəyini gözləməyən xarici ölkələrdə də rezonans doğurub.
2008-ci ildə BBC yenidən ictimaiyyəti təəccübləndirib - bu dəfə "sənədli film" formasında bəzi pinqvinlərin isti ölkələrə uça bildiklərini göstərib.
Bəzi zarafatlar siyasət və tarixə də toxunub. 2016-cı ildə "Gazeta.ru" bildirib ki, bir qrup hüquqşünas Alyaskanı Rusiyanın ABŞ-a satmasını hüquqi yollarla ləğv etdirməyə çalışır. Bu xəbər cəmiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Daha əvvəl, 1915-ci ildə isə Birinci Dünya Müharibəsi zamanı bir fransız pilotu alman mövqelərinə saxta bomba atıb - bu bomba əslində üzərində "1 Aprel mübarək!" yazılmış futbol topu idi.
Müvəqqəti islahatlar da zarafat mövzusu olub. 1975-ci ildə Avstraliya televiziyası yeni zaman ölçmə sisteminin tətbiq olunduğunu elan edib - burada bir dəqiqə 100 saniyədən, bir saat isə 100 dəqiqədən ibarət idi. Hətta hakimiyyət orqanları bu məlumatı "təsdiqləyib" və Adelaida küçələrində onluq sistemli saatlar nümayiş olunub, bu isə tamaşaçılarda şok effekti yaradıb. /lent.az