Ümumi yay vərdişi varikoz damarlarının görünməsinə və ya xəstəliyin əlamətlərinin pisləşməsinə səbəb ola bilər.
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə radioloq Mark Bratbi xəbərdarlıq edib.
Bratby izah edib ki, varikoz damarların içindəki kiçik klapanlar düzgün işləməyi dayandırdıqda meydana gəlir. Bu, qanın əks istiqamətdə axmasına, damarda yığılmasına və nəticədə şişkinliyə səbəb olur. Mütəxəssisin fikrincə, istidə uzun müddət küçədə qalmaq və ya yayda uyğun olmayan paltar geyinmək vərdişinə görə bu proses daha da ağırlaşa bilər. Yüngül, nəfəs ala bilən paltar seçmək bədən istiliyinizi aşağı saxlamaq üçün möcüzələr yaradır.
Bratby həmçinin susuzlaşdırmanın damar sağlamlığına zərər verən başqa bir faktor olduğunu xəbərdar edib. Onun sözlərinə görə, hər gün səkkiz stəkan, isti günlərdə isə daha çox su içmək lazımdır. Bundan əlavə, o, insanları yay aylarında duzlu yeməklərdən uzaq durmağa çağırıb. Həkim izah edib ki, şişkinliyə səbəb olur, bu da varikoz damarları olan insanların vəziyyətini pisləşdirir.