Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Xalq artisti, professor İsmayıl Hacıbəyovun bəstələdiyi və librettosunu qələmə aldığı "Firuzə" konsert-tamaşasının premyerası olub.
Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının təşkilatçılığı ilə keçirilən konsert-tamaşada dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılıq irsində xüsusi yer tutan, lakin zamanında natamam qalmış opera ideyasının yeni səhnə həyatı ilk dəfə olaraq tamaşaçılara təqdim edilib.
Əsas rolun ifaçısı, Əməkdar artist İnarə Babayeva bildirib ki, əsərin səhnə həyatı qazanması milli musiqi mədəniyyətimizin inkişafı və zənginləşdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir:
"Firuzə - öz zamanını gözləyən səsdir. Mən sadəcə Firuzənin partiyasını ifa etmədim. Mən onilliklər boyu yarımçıq qalmış sükuta toxundum. Klaviri ilk dəfə açanda həyəcan yox, məsuliyyət hiss etdim. Tarix qarşısında. Üzeyir Hacıbəylinin adı qarşısında. Azərbaycan peşəkar musiqisinin formalaşdığı mədəni məkan qarşısında. Firuzə təkcə qəhrəman deyil. O, simvoldur. Ləyaqətin, gücün və daxili sükutun birləşdiyi qadın obrazıdır. O, qışqırmır. O, dərin səslənir.
Birinci olmaq - ənənəyə söykənməmək deməkdir. Nə yazılar var. Nə interpretasiyalar. Nə kanon. Yalnız sən varsan - və musiqi. Və bunun içində ən böyük azadlıq da var, ən böyük məsuliyyət də.
Üzeyir Hacıbəylinin musiqisi hər zaman miqyas daşıyır. Bu, sadəcə melodiya deyil - bu, mədəni kodudur. İsmayıl Hacıbəyli bu operanı tamamlayanda, o, sadəcə partituranı bitirmədi. O, nəsillərarası dialoqu davam etdirdi.
Mən özümü həmin dialoqun içində hiss edirdim. Səhnədə mən Firuzəni oynamırdım. Mən ona mənim vasitəmlə danışmağa imkan verirdim. Və bir an gəldi ki, anladım: mən rolu ifa etmirəm - bir zamanlar yarımçıq qalmış səsi geri qaytarıram. Bir sənətçi üçün tarixinin doğuluşunda iştirak etməkdən böyük xoşbəxtlik yoxdur.
Bu premyera sadəcə hadisə deyil. Bu, mədəni yaddaş aktıdır. Biz irs haqqında çox vaxt keçmiş kimi danışırıq. Amma irs arxiv deyil. O, canlı orqanizmdir. Bu gün eşidilməsi üçün cəsarət tələb edir.
Əgər mənim interpretasiyam gələcək nəsil müğənnilər üçün başlanğıc nöqtəsinə çevrilərsə - deməli, Firuzə həqiqətən səhnə həyatını qazanıb.
Bu, mənim üçün zirvə deyil. Bu, ləyaqətlə qəbul etdiyim məsuliyyətdir. Çünki səhnə - tarixin səslənməyə davam etdiyi yerdir".
Konsert-tamaşada Əməkdar artist Əyyub Quliyevin dirijorluğu ilə Akademik Opera və Balet Teatrının simfonik orkestri və xoru çıxış edib. Xormeyster Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyeva, konsertmeysterlər Tofiq Şıxıyev, Roza Səlimova və Nüşabə İsadır. "Firuzə" saf məhəbbətin, mənəvi gücün və taleyin sınaqlarının musiqili salnaməsidir. Operanın III və IV şəkillərinin orkestrləşdirilməsi bəstəkar Rüfət Xəlilova, şeirlərin mətni isə Xalq şairi Cabir Novruza məxsusdur.