Pandemiyadan sonra əhalinin gəlirləri arasında fərq artıb və qlobal gender bərabərsizliyi hələ də davam edir.
Milli.Az oxu.az-a istinadən bildirir ki, Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda (WEF) təqdim olunan hesabatlara görə, bəzi sahələrdə bir çox göstəricilər 2019-cu il səviyyəsinə qayıtmayıb.
Ekspertlər hesab edirlər ki, gender bərabərliyinə nail olmaq üçün insanlara 169 il, yoxsulluğun aradan qaldırılmasına isə 230 il lazımdır.
Bundan əlavə, pandemiya gender bərabərsizliyinə mənfi təsir göstərib. Pandemiya epidemiya əleyhinə məhdudlaşdırıcı tədbirlərin təsir etdikləri sektorlarda işçilərin əksəriyyəti qadınlardır və onların hazırda kişilərdən 40% daha az iqtisadi fəaliyyət imkanları var.
Vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün analitiklər hökumətlərin bərabərsizlik səviyyəsini azaltmaq və qadınların iqtisadi potensialını artırmaq üçün yeni tədbirlər tətbiq edə bilməsi üçün işçilərin gəlirləri və qadınların əmək bazarındakı mövqeyi haqqında daha çox məlumat toplamağı təklif edirlər.