Tətilə hazırlaşarkən hər dəqiqədən həzz almaq və hər hansı bir problemdən, o cümlədən qida zəhərlənməsindən qaçmaq istəyirik.
Zəhərlənmə riskini azaldacaq, tətilinizi rahat və qayğısız edəcək bəzi əsas nüanslara diqqət etmək lazımdır.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, əvvəlcədən səyahət edəcəyiniz yerin mətbəxini araşdırın. Həmin yerin ənənəvi yeməklərini və onların necə hazırlanacağını öyrənin.
Hansı qidaların zərərli ola biləcəyini öyrənin.
Yaxşı rəylər və tövsiyələr olan etibarlı restoranları seçin.
Yerli əhalinin və ya turistlərin tövsiyə etdiyi müəssisələrə üstünlük verin.
Yalnız yüksək keyfiyyətli su istifadə edin.
Bəzi ölkələrdə kran suyunun keyfiyyəti arzuolunmazdır. İçmək, dişləri fırçalamaq və yemək bişirmək üçün şüşə suyu seçin.
Küçə yeməkləri alarkən diqqətli olun.
Küçə yeməkləri, əlbəttə ki, iştahaaçan görünür və hətta olduqca dadlı ola bilər. Ancaq eyni zamanda, bu cür yeməklər sağlamlıq üçün təhlükə yaradır. Əsl küçə yeməklərini dadmaq istəyirsinizsə, çoxlu ziyarətçilərin olduğu yerləri seçin.
Əl gigiyenasına əməl etməyi unutmayın.
Yeməkdən əvvəl əllərinizi yumaq qida yoluxucu xəstəliklərin qarşısını almaq üçün təsirli bir yoldur. Sabun və su olmadığı halda əl dezinfeksiyaedicisini yanınızda saxlayın.