2025-ci ilin avqustu Moskvanın köhnə siyasi mərkəzi sayılan Staraya meydanında səssizliklə yadda qaldı. Nə yüksək tonlu bəyanatlar oldu, nə planlı sızmalar, nə də nümayişkaranə müşavirələr. Avqustun 29-da Rusiya prezidentinin 607 saylı fərmanı imzalandı. Kağız üzərində bu, iki idarənin ləğvi və bir yenisinin yaradılması idi. Mahiyyət etibarilə isə əvvəlki humanitar təsir sisteminin sökülməsi və xarici əlaqələrin tamamilə yeni arxitekturasının qurulması demək idi.
Milli.Az "Baku Network"da dərc olunmuş məqaləni təqdim edir:
Xarici ölkələrlə regionlararası və mədəni əlaqələr üzrə idarə, eləcə də sərhədyanı əməkdaşlıq idarəsi ləğv edildi. Onların yerində Strateji tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq idarəsi - USTS yaradıldı. Yeni qurum hər iki blokun funksiyalarını birləşdirdi və əlavə səlahiyyətlər aldı. Amma əsas dəyişiklik strukturda yox, yanaşmada idi.
Əvvəlki model klassik yumşaq güc alətlərinə söykənirdi: rus dilinin təşviqi, diasporlarla iş, mədəni proqramlar, ictimai birliklər üçün qrant mexanizmləri. Bu konstruksiya 2000-ci illərin ortalarında "rəngli inqilablar"a cavab olaraq formalaşmışdı. Təhsil layihələri və humanitar körpülər vasitəsilə təsir qurulurdu. Lakin 2020-ci illərin əvvəlinə doğru aydın oldu ki, strateji effekt zəifləyir.
Sanksiya təzyiqi, iqtisadi zəncirlərin qırılması, Avropa və postsovet məkanında siyasətin militarizasiyası köhnə mexanizmləri effektivlikdən saldı. Elitalar arasında loyal şəbəkələr qalırdı, amma bu, davamlı siyasi nəzarət yaratmırdı. Təhsil layihələri imic formalaşdırırdı, lakin struktur asılılıq yaratmırdı.
USTS məhz bu transformasiyaya cavab idi.
2025-ci il dekabrın 8-də 906 saylı fərman imzalandı və Strateji tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq idarəsi haqqında Əsasnamə təsdiqləndi. Sənəd yeni modeli hüquqi çərçivəyə saldı. USTS artıq təkcə təhlil aparmaq deyil, həm də beynəlxalq müqavilələrin və strateji planlaşdırma sənədlərinin hazırlanmasında iştirak etmək hüququ qazandı. İdarə iqtisadiyyat, media, təhsil infrastrukturu və hüquqi müşayiəti birləşdirən layihələrin operativ mərkəzinə çevrildi.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi diplomatiyanın vitrinində qaldı. USTS isə onun texnoloji konturuna çevrildi.
Kurator dəyişikliyi: kompromisdən layihə idarəçiliyinə keçid
Eyni vaxtda aparat daxilində ciddi yerdəyişmə baş verdi. 2025-ci ilin sentyabrında Dmitri Kozak xarici blokun kuratoru postunu tərk etdi. Nəzarət Prezident Administrasiyası rəhbərinin birinci müavini Sergey Kiriyenkoya keçdi.
Bu dəyişiklik formal deyildi.
Kozak dövrü daha çox danışıqlar və kulis razılaşmaları üzərində qurulmuşdu. Kiriyenko isə metodologiya və layihə idarəçiliyi məktəbini gətirdi. "Rosatom" və daxili siyasət blokunda qazandığı təcrübə xarici istiqamətə transfer olundu. Emosional diplomatiyanın yerini göstəricilər sistemi aldı. Situativ qərarları isə infrastruktur layihələri əvəz etdi.
Yeni konfiqurasiya mediada az görünür, amma funksional baxımdan daha yığcam və çevikdir. Struktur müxtəlif profilli mütəxəssislərlə - media menecerlərindən tutmuş təhlükəsizlik blokunun nümayəndələrinə qədər - komplektləşdirilib.
Kadr intriqası: Vadim Titov
2025-ci il oktyabrın 24-də 777 saylı fərmanla Vadim Titov USTS-in rəhbəri təyin edildi. Seçim hamı üçün gözlənilən deyildi. Aparat daxilində daha parlaq, ictimai reputasiyası olan namizədlər də müzakirə olunurdu. Amma üstünlük mediada konflikt yaratmayan, sakit, sistemli menecerə verildi.
Titov 14 mart 1984-cü ildə İrkutsk vilayətində anadan olub. Karyerasına jurnalistikada başlayıb, regional televiziya proqramında aparıcı kimi çalışıb. İctimai rəyin formalaşdırılması onun ilk peşə resursu olub.
2009-cu ildə o, "Rosatom" sisteminə keçib. Orada mətbuat xidmətindən başlayaraq "Rosatom Beynəlxalq Şəbəkə" strukturunun rəhbərliyinə qədər yüksəlib. Missiya təkcə atom texnologiyalarını ixrac etmək deyildi. Məqsəd kontraktlar ətrafında dayanıqlı infrastruktur qurmaq idi - təhsil proqramları, media tərəfdaşlıqları, servis sazişləri.
Atom energetikası uzunmüddətli təsir modelinə çevrildi: müqavilə illərlə xidmət deməkdir, xidmət kadr hazırlığı tələb edir, kadr hazırlığı isə informasiya və dəyər inteqrasiyası yaradır.
USTS-in fəlsəfəsi məhz bu məntiq üzərində qurulub.
Qırğızıstan - yeni modelin laboratoriyası
Yeni yanaşmanın ilk poliqonu Qırğızıstan oldu. Seçim praqmatik idi: Avrasiya İqtisadi İttifaqında və Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatında iştirak, Rusiyadan böyük həcmdə investisiya, yüksək əmək miqrasiyası. İqtisadi və sosial qarşılıqlı asılılıq onsuz da mövcud idi. Ona institusional çərçivə vermək lazım idi.
2025-ci ilin noyabrında Bişkekdə Avrasiya Rus dili və mədəniyyəti mərkəzi açıldı. Formal olaraq təhsil platformasıdır. Faktiki olaraq isə kadr loyallığının formalaşdırılması mexanizmi kimi işləyir.
Noyabrın 23-də "Nomad TV" telekanalı fəaliyyətə başladı. Rusiya media strukturları ilə əlaqəli birgə layihədir. İkidilli yayım yerli tələbləri nəzərə almağa imkan verir və eyni zamanda rusdilli auditoriyaya çıxışı qoruyur.
Beləliklə, informasiya arxitekturası strateji konstruksiyanın ayrılmaz hissəsinə çevrildi.
Maliyyə konturu və proksi mexanizmlər
Layihələrin maliyyələşdirilməsi muxtar qeyri-kommersiya təşkilatları vasitəsilə həyata keçirilir. Burada "Avrasiya" adlı ANO əsas rol oynayır. Onun Himayəçilər Şurasında siyasi və biznes çevrələrini təmsil edən fiqurlar var. Bu da təşəbbüslərin resurs təminatını asanlaşdırır.
Belə model maliyyə axınlarının şəffaflığını azaldır və sanksiya məhdudiyyətlərini dolanmağa imkan verir. Dövlət formal olaraq birbaşa görünmür, amma koordinasiya mərkəzləşdirilmiş şəkildə aparılır.
Afrika istiqaməti
Sərhədyanı idarənin inteqrasiyasından sonra USTS qeyri-sabit zonalarda işləmək səlahiyyəti də qazandı. Bu alətlər Afrika istiqamətinə transfer olundu.
Model eynidir: təhsil mərkəzləri, media platformaları, infrastruktur layihələri, əlaqəli strukturlar vasitəsilə fəaliyyət. Fərq miqyasdadır. Afrika qlobal təzyiq fonunda strateji ehtiyat kimi nəzərdən keçirilir.
Qapalı seminar və yeni ideoloji platforma
2025-ci ilin sonunda USTS əməkdaşları üçün qapalı seminar təşkil olundu. Müzakirə mövzusu yumşaq gücün tətbiqi üsullarından sistemli "mənalar infrastrukturu"nun qurulmasına keçid idi.
İştirakçılar arasında təhlükəsizlik blokunun nümayəndələri, o cümlədən texniki kəşfiyyat təcrübəsi olan zabitlər də var idi. Müzakirələrin mərkəzində qabaqlayıcı nəzarət anlayışı dayanırdı. Məqsəd hadisələrə reaksiya vermək deyil, onların yaranma şərtlərini nəzarətə götürməkdir.
Burada yeni fəlsəfə açıq görünür: humanitar layihə artıq mədəni aksiya kimi yox, geosiyasi mexanizmin elementi kimi qəbul edilir.
Güc konturu və rəqəmsal təsir arxitekturası
Əgər islahatın birinci mərhələsi idarəetmə optimizasiyası təsiri bağışlayırdısa, ikinci mərhələ dəyişikliklərin miqyasını göstərdi. USTS başlanğıcdan çoxkonturlu struktur kimi layihələndirilib - humanitar örtük, amma daxilində güc və analitik nüvə.
Bu transformasiyanın simvolik addımlarından biri FSB polkovnik-leytenantı Aleksey Kleşşevin USTS-ə keçirilməsi oldu. Onun bioqrafiyası uzun müddət ictimai məkanda görünməyib. O, xidmətə FSB-nin 16-cı mərkəzində, hərbi hissə 71330-da başlayıb. Bu bölmə elektron kommunikasiyaların ələ keçirilməsi, deşifrə edilməsi və təhlili üzrə ixtisaslaşıb. Xarici araşdırmalara görə, struktur on şöbədən ibarətdir və beş yüzdən çox əməkdaşı var.
Kleşşevin həmkarları Pavel Akulov, Mixail Qavrilov və Marat Tyukov 2012-2017-ci illərdə ABŞ-ın energetika və atom obyektlərinə qarşı kiberhücumlarla bağlı Amerika hüquq-mühafizə orqanlarının ittiham siyahısına düşmüşdülər. Bu fakt aparatın formalaşdığı mühitin kompetensiya səviyyəsini göstərir.
USTS xarici dövlətlərin rəqəmsal infrastrukturu ilə işləməyi bacaran mütəxəssisləri inteqrasiya edir. Humanitar və media layihələri texniki monitorinq və analitika imkanları ilə tamamlanır. Məlumatların toplanması, elita əhvalının qiymətləndirilməsi, ictimai reaksiyanın modelləşdirilməsi vahid sistemə bağlanır.
Jurnalistika - operativ təsir məktəbi
Yeni konfiqurasiyanın ikinci açar fiquru Anton Rıbakovdur. O, Moskva Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin məzunudur və karyerasına "Moskovski komsomolts" qəzetinin araşdırmalar şöbəsində başlayıb. 2010-cu illərin ortalarında onun təcrübəsi Prezident Administrasiyasında tələb olundu.
Rıbakov yoxlamalardan keçərək həssas istiqamətlər üzrə referent təyin edildi. Onun mentoru FSB polkovniki Valeri Maksimov sayılırdı. Maksimov postsovet məkanında bir sıra ölkələrdə seçki proseslərinin kuratoru kimi tanınırdı. Aparatda Rıbakovu "gənc Lenin" adlandırırdılar - zahiri oxşarlığa və ideoloji təhlilə meylinə görə. Amma bu ləqəbin arxasında intizam və siyasi prosesləri sistemli modelləşdirmək bacarığı dayanırdı.
Bu gün Rıbakov Mərkəzi Asiya üzrə USTS layihələrinin analitik müşayiətinə cavabdehdir. Onun məruzələri konkret metriklər üzərində qurulur: media narrativlərinin nüfuz dərəcəsi, institusional inteqrasiyanın səviyyəsi, elitalarla kontaktların sıxlığı.
Beləliklə, yumşaq güc artıq klassik humanitar diplomatiya deyil. O, rəqəmsal analitika, güc strukturları və layihə idarəçiliyi ilə birləşmiş kompleks geosiyasi mexanizmə çevrilib. Moskva səssiz işləyir. Amma sistem əvvəlkindən qat-qat sərt və hesablanmışdır.
Hüquqi qalxan: sanksiya mühəndisliyi
Sistemin üçüncü dayağı hüquqi təminatdır. Sərt sanksiya rejimi şəraitində xarici aktivlik sadə diplomatik manevrlə mümkün deyil. Burada incə hüquqi konstruksiyalar, çoxpilləli müqavilə sxemləri və risklərin əvvəlcədən hesablanması tələb olunur. Məhz buna görə struktur daxilinə məhdudlaşdırıcı rejimlər sahəsində təcrübəsi olan mütəxəssislər cəlb edilir.
Anton Kurevinin hüquqi blokun rəhbəri postuna namizədliyi bu kontekstdə məntiqli görünür. Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Universitetinin məzunu olan Kurevin vaxtilə GRU sistemində xidmət edib. Daha sonra korporativ sektora keçərək Volga Group strukturlarında sanksiya risklərinin minimallaşdırılması üzrə sxemlərin hazırlanması ilə məşğul olub.
Böyük dövlət şirkətləri və banklarla bağlı konsaltinq təcrübəsi ona beynəlxalq maliyyə sisteminə çıxışın məhdud olduğu şəraitdə transmilli layihələrin necə qurulduğunu praktik olaraq öyrədib. USTS üçün bu, əlavə dayanıqlıq deməkdir. Yəni layihə təkcə siyasi yox, hüquqi baxımdan da sığortalanır.
Ekspert örtüyü: NİİRK
Bu mexanizmdə xüsusi yer tutan qurumlardan biri Milli Kommunikasiyaların İnkişafı üzrə Tədqiqat İnstitutudur - NİİRK. Formal olaraq analitik mərkəzdir. Faktiki olaraq isə dövlət strukturları ilə ekspert cameəsi arasında körpü rolunu oynayır.
İnstituta Vladislav Qasumyanov rəhbərlik edir. Dövlət təhlükəsizliyi və korporativ idarəetmə sahəsində təcrübəsi olan menecer kimi o, strateji tərəfdaşlıq konsepsiyalarının hazırlanmasına nəzarət edir, beynəlxalq forumlar üçün məruzələr formalaşdırır və xarici siyasət təşəbbüslərinə akademik çalar verir.
Belə institutun mövcudluğu siyasi qərarların ekspert diskursu ilə müşayiət olunmasına imkan yaradır. Sənəd təkcə qərar kimi yox, "elmi əsaslandırılmış konsepsiya" kimi təqdim olunur. Bu isə beynəlxalq platformalarda legitimlik görüntüsü yaradır.
Baltik və Moldova istiqamətləri
Baltik xətti ayrıca diqqət mərkəzindədir. Publisist və döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş Maksim Qriqoryevin mümkün təyinatı göstərir ki, burada tarixi və informasiya polemikası sərtləşdiriləcək. Alternativ tarix şərhlərinin hazırlanması, ekspert rəylərinin yayılması, hesabatların tərtibi - bunların hamısı sistemli strategiyanın elementləri kimi nəzərdən keçirilir.
Moldova istiqamətində isə maliyyə və media layihələri ön plana çıxır. Proksi strukturların istifadəsi dövlətin birbaşa iştirakını minimuma endirir və bloklanma risklərini azaldır. Formal olaraq müstəqil təşəbbüsdür, reallıqda isə mərkəzdən koordinasiya olunan xəttdir.
Qırğızıstan: iqtisadi fundament
Qırğızıstanın iqtisadi parametrləri onu əlverişli platformaya çevirir. 2025-2026-cı illərdə ölkə iqtisadiyyatında Rusiya kapitalının payı əhəmiyyətli olaraq qalır. İnvestisiyalar əsasən energetika, bank sektoru və infrastrukturda cəmlənib.
Belə fonda media platformalarının və təhsil mərkəzlərinin yaradılması qarşılıqlı asılılığın dayanıqlı modelini formalaşdırır. İnformasiya komponenti maliyyə dayaqları ilə möhkəmləndirilir. Yəni təsir yalnız ideoloji yox, iqtisadi mexanizmlərlə də təmin olunur.
İdeoloji konsolidasiya
Moskvada keçirilən qapalı seminar yeni xəttin ideoloji sinxronizasiyası oldu. Məruzələr situativ reaksiyadan infrastruktur idarəçiliyinə keçid üzərində qurulmuşdu. Mənfi ssenari kimi bir sıra ölkələrdə baş verən siyasi transformasiyalar göstərilirdi və bu proseslər strateji perimetr üçün risk sayılırdı.
Əsas tezis belə idi: mübarizə ayrı-ayrı qərarlar uğrunda deyil, interpretasiya sisteminə nəzarət uğrundadır. Tarixin və cari proseslərin şərhinə nəzarətin itirilməsi siyasi təsirin zəifləməsi deməkdir.
Çoxsəviyyəli model
USTS çoxsəviyyəli konstruksiya kimi formalaşdırılır.
Birinci səviyyə humanitar sahədir - dil, mədəniyyət, təhsil.
İkinci səviyyə media mühitidir - televiziya kanalları, rəqəmsal platformalar, analitik resurslar.
Üçüncü səviyyə hüquqidir - sanksiya müdafiəsi və maliyyə mexanizmləri.
Dördüncü səviyyə güc və rəqəmsal konturdur - monitorinq, analiz, kibersəriştə.
Hər element digərlərini tamamlayır. Layihə iqtisadi bağlılıq, informasiya müşayiəti və hüquqi qoruma ilə birlikdə işləyir. Ayrı-ayrı təşəbbüslər yox, vahid sistem.
Genişlənmə perspektivi
Qırğızıstan nümayiş meydançası oldu. Növbəti mərhələ kimi Afrika nəzərdə tutulur. Orada infrastruktur həllərinə, təhsil proqramlarına və media tərəfdaşlıqlarına real tələbat var. Korporativ idarəetmə modelləri dövlət təsiri mexanizmlərinə uyğunlaşdırılır.
Yeni struktur dağınıq təşəbbüsləri mərkəzləşdirilmiş strateji layihələndirmə sistemində birləşdirmək cəhdidir.
Humanitar vitrindən strateji təzyiq mexanizminə
USTS tarixində əsas məsələ fərmanlar və ya adlar deyil. Əsas məsələ təsir fəlsəfəsinin dəyişməsidir. Əvvəllər dövlət maşını simvollara söykənirdi. İndi isə konstruksiyalara. Şüar yox, arxitektura. Çağırış yox, infrastruktur.
Yeni il ərəfəsində Moskvada keçirilən və pıçıltı ilə danışılan qapalı seminar bu ideologiyanın kristallaşma nöqtəsi oldu. Zalında humanitar blokun əməkdaşları, analitiklər, hüquqşünaslar və texniki bölmələrdə işləmiş zabitlər toplaşmışdı. Rəsmi mövzu yumşaq güc alətləri idi. Amma müzakirələrin real məzmunu xeyli sərt idi.
Başlıca tezis belə səslənirdi: tarixi yaddaş artıq öz-özlüyündə resurs deyil. Nostalgiyanın siyasi effektivliyi tükənib. Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Şərqi Avropa ölkələrində gənc elitalar texnologiyaya, bazarlara və informasiyaya yönəlib. Deməli, asılılıq emosional yox, institusional səviyyədə qurulmalıdır.
İnstitusional asılılıq yeni modelin açar anlayışıdır.
Strateji tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq idarəsi sadəcə layihələri koordinasiya etmir. O, ekosistem qurur. Təhsil mərkəzi yalnız dil kursu deyil. Bu, müəllim hazırlığı, mübadilə proqramları, qrantlar, təcrübə imkanları, rəqəmsal platformalar və məzun bazası deməkdir. Televiziya kanalı sadəcə xəbər lentindən ibarət deyil. Bu, kontent istehsalı, reklam axınlarının inteqrasiyası, analitik proqramlar və ekspert hovuzunun formalaşdırılmasıdır.
Rəqəmsal nəzarət və analitik optika
Böyük informasiya massivlərinin analizi xüsusi yer tutur. Mənbələrin bildirdiyinə görə, davranış modelləşdirməsi üsullarından istifadə edilir. Sosial şəbəkələrin monitorinqi, yerli medianın təhlili, bəyanatlara reaksiyanın qiymətləndirilməsi artıq idarəetmə alətinə çevrilib.
Radioelektron kəşfiyyat sahəsində təcrübəsi olan mütəxəssislər texniki bazanı təmin edir. Məqsəd birbaşa müdaxilə deyil, hədəf ölkələrdə kommunikasiya arxitekturasını anlamaqdır: hansı platforma dominantdır, gündəmi kim formalaşdırır, hansı mövzular rezonans yaradır. Bu məlumatlar əsasında təhsil, mədəniyyət və media proqramları layihələndirilir.
Humanitar örtük rəqəmsal karkasla möhkəmləndirilir.
Baltik xətti: tarix qarşıdurma meydanı kimi
Baltik istiqaməti ideoloji qarşıdurma zonası kimi qiymətləndirilir. Burada əsas alət tarixi narrativ və hüquq-müdafiə diskursudur. Ekspert rəylərinin hazırlanması, analitik hesabatların dərc edilməsi, alternativ şərhlərin formalaşdırılması sistemli xəttin tərkib hissəsidir.
Maksim Qriqoryev fiquru bu kontekstdə simvolikdir. Onun ictimai strukturlarda fəaliyyəti və publisistik təcrübəsi ekspert müşayiəti yaratmağa imkan verir. Söhbət açıq təbliğatdan getmir. Məqsəd beynəlxalq müzakirələrdə istifadə oluna biləcək mətn və hesabatlar massivinin formalaşdırılmasıdır.
Hüquqi matrisa: pozmadan dolanmaq
Sanksiya təzyiqi şəraitində xarici aktivlik mürəkkəb hüquqi sxemlər tələb edir. Anton Kurevin ətrafında formalaşan hüquq komandası transmilli maliyyələşdirmə mexanizmləri üzərində işləyir. Muxtar fondlar və qeyri-kommersiya strukturları əsas alət kimi çıxış edir.
Vəzifə məhdudiyyətləri birbaşa pozmaq deyil, onların interpretasiyasından istifadə etməkdir. Layihələr təhsil və mədəni təşəbbüs kimi rəsmiləşdirilir. Maliyyə axınları qeyri-kommersiya qurumları vasitəsilə aparılır və bloklanma riski azaldılır. Formal baxımdan beynəlxalq əməkdaşlıqdır. Mahiyyətcə isə təsir şəbəkəsidir.
Afrika: modelin miqyaslanması
Qırğızıstan pilot layihə idisə, Afrika strateji mərhələ kimi nəzərdə tutulur. Energetika, hasilat sənayesi və təhsil sahələrində infrastruktur layihələrinə ciddi ehtiyac var. Uzunmüddətli kontrakt və servis modeli nümunə kimi tətbiq olunur.
Enerji obyektinin tikintisi üzrə müqavilə illərlə xidmət və kadr hazırlığı deməkdir. Bu isə birdəfəlik maliyyə dəstəyindən daha dərin asılılıq yaradır. Təhsil mərkəzləri, media habları və idarəetmə kadrlarının hazırlanması proqramları bu modelin ayrılmaz hissəsi kimi planlaşdırılır.
Beləliklə, yumşaq güc anlayışı transformasiya olunur. O artıq romantik mədəni diplomatiya deyil. Bu, hüquqi qalxan, rəqəmsal nəzarət, iqtisadi bağlılıq və ideoloji konstruksiyadan ibarət çoxqatlı sistemdir. Vitrin dəyişməyib. Amma mexanizm tamamilə yenilənib.
Peşəkar mühitlərin sintezi
Yeni sistemin ən xarakterik cəhəti müxtəlif kompetensiyaların bir mərkəzdə birləşdirilməsidir. Eyni bölmədə jurnalistlər, idarəçilər, sanksiya hüququ üzrə mütəxəssislər və texniki təcrübəyə malik zabitlər çalışır. Hər kəs öz istiqamətinə cavabdehdir, lakin layihə vahid konstruksiya kimi qurulur.
Humanitar seqment məna çərçivəsini formalaşdırır.
Hüquqi blok müdafiəni təmin edir.
Analitik xətt reaksiyanı modelləşdirir.
Güc konturu informasiya mühitini nəzarətdə saxlayır.
Bu artıq klassik yumşaq güc deyil. Bu, idarə olunan institusional mühitdir.
Gələcək istiqamətlər
Ekspert qiymətləndirmələrinə görə, coğrafiya genişlənəcək. Mərkəzi Asiya və Afrika ilə yanaşı, Cənub Şərqi Asiya və Latın Amerikası dövlətləri də fokus zonasına düşə bilər. Formula dəyişmir: təhsil infrastrukturu, media genişlənməsi, iqtisadi bağlılıq.
2025-ci ilin avqustunda baş verən institusional dönüş konseptual xarakter daşıyırdı. Köhnə alətlər layihə arxitekturasına yer verdi. Sistem artıq nümayişkaranə deyil, amma texnoloji baxımdan daha dolğundur.
USTS xarici əlaqələrin hibrid idarə olunmasının koordinasiya mərkəzinə çevrilib. Pilot layihələrin effektivliyi təsdiqlənərsə, model miqyaslanacaq.
Yekun konfiqurasiya
2026-cı ilin əvvəlinə doğru aydın oldu ki, söhbət adi reorqanizasiyadan getmir. Bu, xarici təsir sisteminin dərin transformasiyasıdır. USTS humanitar, maliyyə, media və analitik proseslərin kəsişdiyi qovşağa çevrilib.
Yeni modelin fərqi nümayişkaranəliyin olmamasıdır. Əvvəllər forumlar və simvolik jestlər ön planda idi. İndi isə prioritet institusional nüfuzdur. Proqramlar təhsil təşəbbüsü, mədəni tərəfdaşlıq və ya investisiya layihəsi kimi təqdim olunur.
Birlikdə isə onlar bütöv sistem yaradır.
Qırğızıstan praktik modeli nümayiş etdirdi: iqtisadi inteqrasiya təhsil proqramları ilə gücləndirilir, təhsil media platformaları ilə dəstəklənir, media analitik mərkəzlərlə bağlanır, analitik mərkəzlər isə beynəlxalq diskurs üçün ekspert bazası yaradır.
Konstruksiyanın gücü onun əlaqəliliyindədir.
Uzunmüddətli mövcudluq texnologiyası
Yeni idarə seçkilər və ya qısamüddətli böhran kateqoriyalarında düşünmür. Planlama horizontu on, iyirmi, hətta otuz ili əhatə edir. Enerji kontraktı, təhsil proqramı, birgə media platforması - bunlar uzunmüddətli mövcudluq strategiyasının elementləridir.
Atom sənayesində sınaqdan keçirilmiş və dövlət sahəsinə transfer olunmuş model layihələrin onilliklərlə müşayiətini nəzərdə tutur. Bu isə institusional bağlılıq yaradır. Tərəfdaş ölkə təkcə investisiya almır. O, kadr hazırlığı sistemi, servis dəstəyi və informasiya inteqrasiyası əldə edir.
Belə şəraitdə siyasi loyallıq ideoloji təzyiq yolu ilə deyil, infrastruktur asılılığı vasitəsilə formalaşır.
Hibrid intizam
USTS-in kadr tərkibi multidissiplinar yanaşmanı əks etdirir. Keçmiş jurnalistlər narrativ qurur. Hüquqşünaslar hüquqi dayanıqlığı təmin edir. Texniki bölmələrdə çalışmış mütəxəssislər rəqəmsal mühiti analiz edir. Korporativ səviyyəli menecerlər müddət və göstəricilərə nəzarət edir.
Hər layihə bir neçə mərhələdən keçir: strateji analiz, hüquqi ekspertiza, maliyyə planlaması, informasiya müşayiəti. Bu çoxpilləli model əvvəlki dövrdə tez-tez rast gəlinən situativ qərar risklərini azaldır.
Rəqəmsal komponent xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Müasir təsir informasiya yayılma mexanizmlərini anlamadan mümkün deyil. İctimai əhvalın monitorinqi, media məkanının təhlili, kontentin effektivliyinin qiymətləndirilməsi artıq işin ayrılmaz hissəsidir.
Afrika horizontu
Afrika qitəsinə genişlənmə strategiyanın məntiqi davamı kimi görünür. İnfrastruktur layihələrinə ehtiyac var, böyük güclər arasında rəqabət isə mövqe möhkəmləndirmək üçün imkan yaradır. Sınaqdan çıxmış formula tətbiq edilir: energetika, təhsil, media əməkdaşlığı.
Formalaşmaqda olan institutlara malik dövlətlərdə təhsil mərkəzlərinin və media tərəfdaşlıqlarının yaradılması uzunmüddətli mövcudluğu təmin edə bilər. Dövlətin birbaşa iştirakı minimuma endirilir. Vurğu qeyri-kommersiya strukturlarına və tərəfdaş formatlara edilir.
Bu isə çevikliyi artırır və xarici təzyiq risklərini azaldır.
Yekun qiymətləndirmə
2025-ci ilin avqustu sərhəd xətti oldu. Yumşaq gücün ayrıca, avtonom alət kimi qavranılmasından imtina edildi. Yeni model humanitar, iqtisadi və analitik konturları vahid strateji layihələndirmə sistemində birləşdirdi.
USTS klassik mənada ideoloji mərkəz deyil. Bu, texnoloji qovşaqdır. Prioritet risklərin hesablanması, informasiya və kapital axınlarına nəzarət, dəqiq planlaşdırmadır.
Xarici siyasət idarə olunan xarakter alır: təhsil mərkəzi kadr hazırlığı platformasına çevrilir, televiziya kanalı məna koordinasiyası aləti olur, hüquqi blok sanksiya təzyiqinə qarşı müdafiə mexanizmi rolunu oynayır, analitik seqment erkən xəbərdarlıq sisteminə çevrilir.
Məsələ layihələrin nə qədər görünməsində deyil. Onların nə qədər davamlı olmasındadır. Rəqəmsal analitiklərdən tutmuş korporativ menecerlərə qədər fərqli seqmentlər arasında koordinasiya qorunarsa, bu sistem müasir siyasətdə ən mürəkkəb xarici təsir alətlərindən birinə çevrilə bilər.
607 saylı fərman nümayişsiz imzalandı. Amma məhz o sənəd xaricdə mövcudluq konfiqurasiyasını dəyişən prosesin startını verdi. Köhnə strukturlar tarixə qovuşdu. Onların yerində səssiz, ardıcıl və hesablanmış işləyən yeni sistem quruldu.